Subiektywny przewodnik po Mediolanie

7/22/2013

1. Duomo


Obowiązkowe miejsce do odwiedzenia w Mediolanie. Tłumy turystów, ulicznych artystów, luksusowych butików i drogich restauracji. Przepiękna katedra zachwyca zarówno w dzień, jak i w nocy! 


2. Kanał przy Porta TicineseWspaniałe miejsce na poranną kawę, poobiednie piwo lub wieczorne spotkanie ze znajomymi. Przy ciągnącej się wzdłuż kanału ulicy Ticinese znajdziemy urokliwe puby i niewielkie, lokalne restauracje. Jest spokojnie, cicho i bardzo wakacyjnie. 


3. Parco Sempione


Parco Sempione  jest historycznie drugim parkiem miejskim w Mediolanie, jak również ze swoimi 47 hektarami powierzchni, największym spośród parków centralnych miasta.
Park w stylu angielskim charakteryzuje się rozległą łąką centralną, obramowaną przez ścieżki i laski, rozciągającą się z południa na północ, na całej jego długości, tworząc wspaniałe wrażenie perspektywistyczne pomiędzy Castello i l'Arco della Pace , znajdującymi się na odpowiednich krańcach.
Pośrodku łąki, dokładnie w połowie drogi pomędzy dwoma zabytkami znajduje się jeziorko, które rozwidla się na dwa „ramiona”, z których nad jednym znajduje się most "Ponte delle Sirenette", przeniesiony tu w 1830 roku, na skutek pokrycia jednego z kanałów, nad którym się znajdował. Cztery pomniki zdobiące go, zrobione z żeliwa i będące dziełem rzeźbiarza Tettamanti znane są w Mediolanie jako “siostry żeliwowe
W części centralnej parku znajdują się "Fontana metafisica" czy "Bagni misteriosi" (tajemnicze łaźnie) De Chirico, kilka placów zabaw i Monte Tordo, które gości pomnik Monumento a Napoleone III wykonany przez Francesco Barzaghi oraz małą bibliotekę dzielnicową.
(źródło: http://www.mediolan.pl/Sport%20i%20wypoczynek/sempione.htm)


4. Lodziarnio-kawiarnia Shockolat 


Cóż tu dużo mówić - nikt nie potrafi stworzyć tak wspaniałych lodów, jak Włosi. Mediolańskie gelato podbiły moje podniebienie, zawładnęły kubkami smakowymi i zniewoliły mój (zazwyczaj odporny na wszelkie słodkie pokusy) umysł. Nie chcę nawet liczyć, ile kalorii przyjmowałam każdego dnia wraz z gigantyczną porcją lodów! W ofercie zarówno tradycyjne mleczne lody, jak i owocowe sorbety. Moje ulubione smaki to pistacja i nutellone, czyli śmietankowe z plamami prawdziwej Nutelli. Mniam!
5. Kolumny Świętego Wawrzyńca

Jest to szesnaście korynckich kolumn, datowanych na II-III w n.e. Zamykają one plac przy którym znajduje się jeden z najstarszych kościołów Mediolanu, Bazylika San Lorenzo. Jej najstarsza część pochodzi z pierwszych wieków chrześcijaństwa, można tam zobaczyć min. kaplicę San Aquilino, a w niej sławne romańskie mozaiki. 
(źródło: http://sukienkawkropki.blox.pl/2010/06/Navigli-Mediolan-w-przeszlosci-posiadal-duza-siec.html)Niesamowite miejsce, w którym wieczorami zbiera się tysiące młodych ludzi. Stoją w grupkach, siedzą na ławkach, leżą na posadzce, jedzą pizzę, piją piwo, palą, śmieją się i rozmawiają. Takich tłumów nie widziałam nawet nad Wisłą w Warszawie ;)

4 komentarze:

 1. Piękne zdjęcia, piękne widoki! Aż chciałoby się tam być! Może kiedyś, kto wie :) ...

  OdpowiedzUsuń
 2. Mediolan musi być naprawdę piękny! Może kiedyś uda się go odwiedzić : )

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, nigdy nie byłam w Mediolanie, ale i tak mi się podoba, patrząc tylko na te zdjęcia ;)
  Mieszanka stylów architektonicznych, kolorów i ludzi. Miluchno!

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas w mieście jest jedna kawiarnia...z pasją...mają najprawdziwsze lody..takich nigdzie nie jadłam..

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
SZABLONY RZECZYLADNIEJSZE.PL